Nie, o Vianociach to nie je

Autor: Dana Árvayová (Dvořáková) | 29.10.2012 o 13:13 | Karma článku: 7,32 | Prečítané:  940x

Veľa vody sa presypalo, veľa piesku prelialo. Už to bude aj hádam vyše pol roka. Zima búcha na okná a cez staré tesnenia sa potichu ale vytrvalo vkráda dnu, zanechávajúc za sebou stopy v podobe zarosených spodkov okien na jednej strane a bielych chumáčikov na druhej. Moja babka by prosto povedala: „Ťahá na nohy, sakramentsky." Bazalka a oregano so žltými listami na parapete konečne pochopili, že áno, bude už len chladnejšie, a dali sa do spacieho módu. Keď som naposledy písala o Východnom Turecku, práve sa zo svojho spacieho módu prebúdzali. Vtedy bol marec. Všetko začínalo rašiť, klíčiť, vyliezať. Psie hovná smrdeli na sto honov, a hnedé bačoriny znemožňovali ľuďom skracovať si cestu cez trávu. To bola paráda. Aspoň raz v roku ľudia chodili presne tak, ako im to predurčili projektanti z osemdesiateho páteho.

Teraz je október a dnes v noci prvý krát v Bratislave nasnežilo. Teda nie prvý krát za celý čas. Ono sa už stalo, že tu napadol sneh, a bolo ho hádam aj dva centimetre!, ale takéto prírodné katastrofy si ľudia vytláčajú zo svojich spomienok. Teda okrem toho roku, keď nasnežilo veľa, fakt že veľa. A to si všetci pamätajú, lebo vtedy nechodili autobusy a ľudia s autami zastavovali popri ceste a pri zastávkach a brali ostatných do mesta. Vtedy sa hádam aj sedem do jedného auta natlačilo. A policajti, tí brali tiež ľudí do mesta. A keď šlo nejaké vozidlo MHD, bolo jedno aké - hocijaké, na čísle nezáležalo, tak bralo všetko a všetkých. Vtedy si ľudia nastupovali aj do odhrabávačov a posypovačov. Ale tých bolo málo jak v lete snehu, lebo cestári ostali zaskočení doma.

Pijem horúci Earl Grey a na tanieri rozvoniava spišský cabanos. Vonku je strašidelná zima, hmla a sneh. Pozerám von oknom a sediac zababušená v hrubom župane, cítim sa strašne vianočne. Aké asi dostanem darčeky? Milujem Vianoce. Najviac na nich zbožňujem darčeky. U nás doma bola vždy trochu napätá atmosféra na Vianoce, lebo mamina vždy chcela všetko najlepšie, najviac jedla, najväčší počet druhov koláčov, a preto bol doma vždy stres. A potom sme to všetko museli zjesť. Aké peklo. Predstavte si, že po troch predjedlách, dvoch šalátoch, dvoch polievkach a rybe, prišla na stôl torta. A nebolo to kam v obývačke dať, a tak sa naši zase kúsali za to, prečo je neodprataný stolík, a prečo je ten kvet tuna, a načo vôbec máme kvety.

Starý otec s ocinom vždy kukali futbal - kto to kedy vymyslel !!!  - na Vianoce dať v telke fucik - no ukážte mi jediného chlapa, ktorý sa obetuje a bude kukať jedenásťtisícty krát Popolušku miesto zápasu poháru UEFA . Mrázik to ale vždy všetko zachránil.  Ja som každý rok musela leštiť vianočný servis. Bola to zábava. Dávala som si extrémne záležať. No a s ocinom sme vždy ozdobovali vianočný stromek. Mamina mala svoje kráľovstvo v kuchyni, tam bol prísny zákaz vstupu. Najhoršie na tom všetkom bolo, že mamina si vždy zaumienila, že starý otec musí mať aj v tento vianočný deň plnohodnotný obed. Bola presvedčená, že by do večere neprežil. A tak sme s ocinom poctivo hladovali, pozerajúc sa na starého otca, ako sa ládoval kuracím vývarom so slýžami a pečenou kačicou s červenou kapustou. A bolo po romantike. To už nedal ani Mrázik.

A preto som sa vždy tešila hlavne na darčeky. Taká ta úprimná detská radosť. Žiadna vianočná atmosféra, vianočné reklamy v telke a taký ten podozrivý kľud vonku na uliciach. To dieťa jednoducho nedokáže zachytiť. Ale darčeky boli vždy jasný signál. Veľa darčekov. A to mi ostalo do dnes. Milujem darčeky. Jeden taký darček som tento rok už dostala. Ten najväčší. Môjho muža. Ja vlastne dostávam darčeky stále. Každé ráno keď ma nechá hodinu dlhšie spať. A keď sa celá zaspatá vymuchlám z perín, na stole ma čaká horúci čaj a teplé raňajky. Ja som vlastne najšťastnejšie dieťa na svete. Mám Vianoce každý deň.

 

 

 

 

 

http://www.vychodne-turecko.blogspot.sk/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Uvedomuje si štát, aká bola hlboká Kočnerova nora?

Nevieme, či sledovanie novinárov bol ojedinelý prípad.

Píše Samuel Abrahám

Nie, Fico sa nezmenil. Zala fabuluje

Ad: Fico sa zmenil obsahovo aj ľudsky.


Už ste čítali?