Za osem sekúnd na mesiac

Autor: Dana Árvayová (Dvořáková) | 7.11.2011 o 8:00 | (upravené 29.10.2012 o 13:31) Karma článku: 4,48 | Prečítané:  1073x

V minulom článku som končila myšlienku záhadou písmen, ktoré sa, ak chceme dosiahnuť najvyššie poznanie, musíme naučiť čítať v tvárach ľudí. A pri onej tajomnosti každého písmena som si spomenula na židovskú kabalu a jej ezoterické učenie významu písmen. Podľa kabaly, každé písmeno má svoje číslo a preto čísla sú rovnako dôležité, a hlavne záhadné a plné tajuplných významov, ako ich písmenoví bratia. Ale významy a dôležitosť čísiel opisujú aj iné náboženstvá a moderné kulty. Objavujú sa v každom historickom období, prežívajú krviprelievajúce pády a vzniky každého impéria, prekonávajú kultúrne revolúcie a hromadné popravy. A noví vykladači im dávajú nové a ešte hlbšie významy, aké im prisúdili ich predchodcovia.

O číslach boli popísané kilometre papiera a internetových stránok. Ak však majú všetky čísla svoj ezoterický, tajný, význam, majú aj svoj hlavný, netajný, význam, pre ktorý vznikli - označovať cenu. Dôležitosť, hodnotu, význam, úroveň, finančnú cenu, sumu, dobré - zlé, bližšie k zlému, alebo naopak bližšie k dobrému, vyššie - nižšie, svetlé - tmavé, to všetko sa dá vysvetliť na celom svete jednými, a jedinými jednoznačnými, prostriedkami - číslami. Čísla nemajú odchýlky, nemajú nálady, zafarbenie, druhý význam vo vete, čísla nemajú iný význam v inom jazyku. Keď číslo 190 v článku Katky Mrvečkovej označuje 190 eur materskej podpory, rovnako číslo 190 označuje 190 eur, za ktoré si môžete skočiť 8 sekundový voľný pád z fabrikového komína.

Keď som čítala Katkin článok, bolo to niekedy cez pracovnú dobu cez týždeň, oných 190,- eur vo mne zarezonovalo. Áno, ono to bol aj účel celého článku, a ďakujem Katke, že sa jej tak vydaril. Vrátila som sa myšlienkami späť k nakrátko prerušenej práci (hovorí sa tomu zdravotná prestávka), ale nerozmýšľala som ďalej nad touto témou. Článok a jeho posolstvo ostalo vo mne ako navždy vytepaná spoveď ženy a matky, ktorá sa čoskoro bude týkať aj mňa. Za necelú hodinu zablikal gmail novou správou. Jej nadpis „ Osemsekundový voľný pád z fabrikového komína - len za 190,- eur. Len pre silné žalúdky!" bol naozaj len pre silné žalúdky. Stodeväťdesiat eur mesačne pre matku s dieťaťom, alebo stodeväťdesiat eur za osem sekúnd orgazmu z voľného pádu. Vyberte si. Voľba je len na vás. Ako raz povedal nejaký mysliteľ vo veľmi hlbokom zamyslení - život je vecou priorít. Iný mysliteľ, ktorý bol asi skôr ekonómom, povedal - čísla nepustia. Môžete si vybrať, ktorá z týchto múdrych viet viac vystihuje absurditu čísel. Absurditu hodnôt, ktoré prekračujeme, dehonestujeme, nahrádzame inými.

Nechcem sa teraz dlhosiahlo rozpisovať o hodnotách rodiny, podpore matiek a materstva v snahe zachrániť národ (napríklad ten náš, keď mladé páry uzatvárajú manželstvá neskoro, pretože nemajú na úver na byt, a ešte neskôr si dovolia mať deti, aby ich uživili). Nechcem sa rozpisovať o moderných zábavkách pri hľadaní sebaurčenia a množstva adrenalínu, ktorý sme schopní zniesť, a ktorým sa budeme môcť pochváliť pred celým svetom. Nechcem opisovať hodnoty našich starých rodičov, a tým romanticky, a hlavne nechcene, skĺznuť do „starých dobrých časov". Nechcem opisovať modernú generáciu, do ktorej sa nielen vekom zaraďujem, a ich názory a pohľady na život a objavovanie nového. Nechcem robiť závery, odsudzovať, karhať a učiť niekoho, chváliť a dávať za príklad. Nemám na to právo, nemám na to vedomosti, a možno mi chýba i dostačujúca múdrosť. Chcela som, teda skôr prosím ako žiadam, aby sme sa zamysleli nad významom čísel a hľadali v nich ich tajomstvá, ako nám radia básnici zo štrnásteho storočia. Napríklad čísla 190.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Poďte k nám, volali šťastní Židia vo falošnej reportáži počas holokaustu

Nacistický podvod o živote odvezených Židov presiahol hranice Slovenska.

Expert na dezinformácie: Pod pláštikom zakázanej pravdy ponúkajú klamstvá

Čelíme dezinformáciám od jednotlivcov aj štátov.


Už ste čítali?