Za osem sekúnd na mesiac

Autor: Dana Árvayová (Dvořáková) | 7.11.2011 o 8:00 | (upravené 29.10.2012 o 13:31) Karma článku: 4,48 | Prečítané:  1022x

V minulom článku som končila myšlienku záhadou písmen, ktoré sa, ak chceme dosiahnuť najvyššie poznanie, musíme naučiť čítať v tvárach ľudí. A pri onej tajomnosti každého písmena som si spomenula na židovskú kabalu a jej ezoterické učenie významu písmen. Podľa kabaly, každé písmeno má svoje číslo a preto čísla sú rovnako dôležité, a hlavne záhadné a plné tajuplných významov, ako ich písmenoví bratia. Ale významy a dôležitosť čísiel opisujú aj iné náboženstvá a moderné kulty. Objavujú sa v každom historickom období, prežívajú krviprelievajúce pády a vzniky každého impéria, prekonávajú kultúrne revolúcie a hromadné popravy. A noví vykladači im dávajú nové a ešte hlbšie významy, aké im prisúdili ich predchodcovia.

O číslach boli popísané kilometre papiera a internetových stránok. Ak však majú všetky čísla svoj ezoterický, tajný, význam, majú aj svoj hlavný, netajný, význam, pre ktorý vznikli - označovať cenu. Dôležitosť, hodnotu, význam, úroveň, finančnú cenu, sumu, dobré - zlé, bližšie k zlému, alebo naopak bližšie k dobrému, vyššie - nižšie, svetlé - tmavé, to všetko sa dá vysvetliť na celom svete jednými, a jedinými jednoznačnými, prostriedkami - číslami. Čísla nemajú odchýlky, nemajú nálady, zafarbenie, druhý význam vo vete, čísla nemajú iný význam v inom jazyku. Keď číslo 190 v článku Katky Mrvečkovej označuje 190 eur materskej podpory, rovnako číslo 190 označuje 190 eur, za ktoré si môžete skočiť 8 sekundový voľný pád z fabrikového komína.

Keď som čítala Katkin článok, bolo to niekedy cez pracovnú dobu cez týždeň, oných 190,- eur vo mne zarezonovalo. Áno, ono to bol aj účel celého článku, a ďakujem Katke, že sa jej tak vydaril. Vrátila som sa myšlienkami späť k nakrátko prerušenej práci (hovorí sa tomu zdravotná prestávka), ale nerozmýšľala som ďalej nad touto témou. Článok a jeho posolstvo ostalo vo mne ako navždy vytepaná spoveď ženy a matky, ktorá sa čoskoro bude týkať aj mňa. Za necelú hodinu zablikal gmail novou správou. Jej nadpis „ Osemsekundový voľný pád z fabrikového komína - len za 190,- eur. Len pre silné žalúdky!" bol naozaj len pre silné žalúdky. Stodeväťdesiat eur mesačne pre matku s dieťaťom, alebo stodeväťdesiat eur za osem sekúnd orgazmu z voľného pádu. Vyberte si. Voľba je len na vás. Ako raz povedal nejaký mysliteľ vo veľmi hlbokom zamyslení - život je vecou priorít. Iný mysliteľ, ktorý bol asi skôr ekonómom, povedal - čísla nepustia. Môžete si vybrať, ktorá z týchto múdrych viet viac vystihuje absurditu čísel. Absurditu hodnôt, ktoré prekračujeme, dehonestujeme, nahrádzame inými.

Nechcem sa teraz dlhosiahlo rozpisovať o hodnotách rodiny, podpore matiek a materstva v snahe zachrániť národ (napríklad ten náš, keď mladé páry uzatvárajú manželstvá neskoro, pretože nemajú na úver na byt, a ešte neskôr si dovolia mať deti, aby ich uživili). Nechcem sa rozpisovať o moderných zábavkách pri hľadaní sebaurčenia a množstva adrenalínu, ktorý sme schopní zniesť, a ktorým sa budeme môcť pochváliť pred celým svetom. Nechcem opisovať hodnoty našich starých rodičov, a tým romanticky, a hlavne nechcene, skĺznuť do „starých dobrých časov". Nechcem opisovať modernú generáciu, do ktorej sa nielen vekom zaraďujem, a ich názory a pohľady na život a objavovanie nového. Nechcem robiť závery, odsudzovať, karhať a učiť niekoho, chváliť a dávať za príklad. Nemám na to právo, nemám na to vedomosti, a možno mi chýba i dostačujúca múdrosť. Chcela som, teda skôr prosím ako žiadam, aby sme sa zamysleli nad významom čísel a hľadali v nich ich tajomstvá, ako nám radia básnici zo štrnásteho storočia. Napríklad čísla 190.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.


Už ste čítali?