Archetypálna pramatka "mačka" Simon´s cat

Autor: Dana Árvayová (Dvořáková) | 28.10.2011 o 8:00 | (upravené 29.10.2012 o 13:32) Karma článku: 8,03 | Prečítané:  1908x

Začalo to jednoducho -otvorila som dvere a vstúpila do kníhkupectva. Poznáte to. Keď vstúpite do kníhkupectva, je to akoby ste vstúpili tajomnou bránou do čarovného sveta príbehov. Pestré farby, rôzne obrázky, fotografie, veľké i malé písmená, to všetko na vás volá, láka váš pohľad a vašu pozornosť. Kričí na vás šokujúcimi faktami palcových titulkov, či ticho láka do osídiel malou kurzívou na spodku obalu. Samé tajuplné názvy, či jednoznačné prehlásenia, jedny ešte viac zamotávajúce čitateľovu hlavu, druhé fackujúce svojou priamočiarosťou. A medzi týmto celým literárnym virvarom som ju zbadala. Knihu, ktorá obsahuje hlbšiu pravdu, aká by sa po prvom prelistovaní mohla zdať. Knihu s názvom Simon´s cat.

Simon´s cat je biblia, je almanach, všetkých majiteľov mačiek. Aj keď slovo „majiteľ" je nutno používať s veľkým citom a dôrazom na skutočnú realitu spoločného bytia „majiteľa" a jeho maznáčika. V ich spoločných farebných a veselých životoch, ktoré často splývajú v jedno, či dokonca si úlohy zamieňajú, nie je často jasné kto je koho pánom, a kto koho diriguje. Nech už je ale život „pána" a jeho mačky akýkoľvek, vždy a za každých okolností sa riadi tým, čo je zachytené v knižke s absolútne najvýstižnejším názvom : „Simon´s cat (Simonova mačka)". Pretože táto kniha sa jednoducho nemôže volať inak, ako tak, že hneď na obálke predstaví hlavného aktéra celého vesmíru, ktorý sa točí okolo neho. Ak ste si milí čitatelia doteraz mysleli, že náš blízky vesmír sa točí okolo slnka a vzdialený vesmír sa tiež toči okolo niečoho nemenej dôležitého ako naše slnko, tak to ste až do okamihu, kedy ste si kúpili túto čiernobielu knižku, žili v strašidelnom omyle. Nie. Svet aký ho poznáte, sa točí okolo - mačky.

Mám na mysli „mačku" - s malým „m", ktorá symbolizuje všetky mačky sveta. „Mačku", matku všetkých mačiek, archetypálnu „mačku" všetkého mačacieho správania po celom svete. Pretože nech navštívite Londýn, Sao Paulo, Peking, alebo Malacky, všade sa stanete svedkami toho a istého mačacieho správania. Mačacie podlé úskoky a švindle totiž nie sú závislé od hladu, surových rýb alebo smetiakových dobrôt, od pravidelného šampónu proti blchám, alebo palice po chrbte. Nie. Oná mačacia vychytralosť a „láska" k „páničkovi", ktorá ako jediná z lások na tomto svete skutočne prechádza najprv žalúdkom (druhá podobná láska je medzi páničkom a psom, potom dlho dlho nič, a až kdesi na konci je trápna altruistická láska človeka k človeku), totiž nevychádza z mysle samotnej mačky schovanej za chutnučkou plyšovou tváričkou. Nie. Nad každým ušpineným smetiakovým mačacím lumpom, i tučným papierovým palácovým vajčákom, stojí ako mocný dirigent jeho správania, ona archetypálna mačacia pramať „mačka". Ona je stelesnením všetkých mačacích úskokov, podliactva a švindliactva, faloše a pretvárky, zacielených k dosiahnutiu jediného cieľa - žranici, ona je mocná bohyňa všetkého mačacieho podvodníctva, ktorým nás tie chlpáče balamutia už tisícročia - odkedy si jeden zjavne nie celkom chytrý občan praveku prvý raz doniesol domov to „chutné malé chlpaťučké mačiatko" - ona je pramatkou všetkej mačacej líškavej faloši, keď si tí zmrdi utierajú svoje mastné fúzy od práve dojedenej rybacej konzervy do našich nohavíc prípadne vankúša, úlysnej mačacej náklonnosti keď si zmyslia, že najvhodnejší čas na hru je o štvrtej ráno alebo keď pracujete na počítači, a to všetko za jedným jediným cieľom (naveky) - naplniť svoj malý plyšový bachor - a toto všetko krásne schované do maličkého, chutnučkého, milučkého, chlpaťučkého, uškatého a hravého MA-ČIAT-KA!

A tak, keď si so slzami zadúšavého smiechu listujete vašu knižku Simon´s cat, už viete, že proti tak mocnému protivníkovi nemajú vaše úbohé snahy o udržanie poriadku v byte, nerozbitých kvetináčov, čistotu sušiaceho sa prádla a priestorov za chladničkou, stravovacieho rytmu (jedno jedlo denne), alebo vôbec zachovať existenciu neroztrhaných záclon a pohovkových poťahov, pražiadnu šancu prežiť.

Keď Simon kreslil príhody jeho troch mačiek, ktoré u neho bývajú (upozorňujem na použitú formuláciu skutočnosti, že Simon je akože ich pánom), zovšeobecnil tie milé, chutné, prítulné, mäkučké, oddané a čestné stvorenia do jedinej postavičky „mačky" a tým vystihol všetko. Jasne stručne výstižne. A každý majiteľ sa v jeho príbehoch nájde, a každá mačka by sa v nich tiež našla - keby vedela čítať. Takto to samozrejme, to nevinná nemá tvár, zaprie do tridsiateho kolena.  Je to totiž v reálnom živote úplne a presne tak, ako to Simon zachytil. Žiadna fikcia, nič, len holá pravda každodenných rituálov. A aby ste mali predstavu ako ona „holá pravda" krutého života „pánička", ktorý mu nedaruje nič, ani len spánok, chvíľu sústredenia sa na prácu, na oddych či kukanie telky, bez toho, aby bol neustále pod ostražitým dohľadom nudiaceho sa hladného tvora, tu je zopár najlepších videí ako to v skutočnosti je :

 

 

a úplny top je toto videjko :

PS: jednoducho slovom ... úplne akokeby som videla nášho Ixusa! :D

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?