reklama

Goulasch v Hong Kongu

Sedíme v miestnej reštaurácii a zabíjame nástojčivé pocity smrteľného hladu bezduchým tláchaním. Vlastne bezducho tláchajú len rakušáci. Ja svoje koktavé habkanie v predminulom čase v neurčitku premosťujem zarytím tichom kedy si vonkoncom nemôžem spomenúť na potrebné slovíčko, ale za to sa tvárim milo. Prichádza bohyňa jedla - čašníčka - a všetci hromadne objednávajú guláš. "Weiss du was ist goulasch?", pýta sa ma týpek s neskrývaným národným cítením - súdiac podľa zdvihnutého pravého obočia a stiahnutých kútikov úst smerom dolu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (42)

Ja? Božínku, veď ja som v maternici miesto plodovej vody plávala v guláši! Ty sa ma budeš pýtať či viem čo je to goulasch? Čo u nás na Slovensku ťa neprijmú za managera do IBM keď nevieš variť guláš? Ty Rakušák sa ma pýtaš, čo jediné tvoje vlastné národné jedlo je Wiener Schnitzel, ktorý je aj tak z talianska, a zvyšok jedálnička je Eintopfbordel z jedál z celej európy? Ha! Jasné, že viem čo je guláš....

no", odpovedala som mu stručne na znak, že viem čo je goulasch (slovná zásoba väčšiu výrečnosť nedovolila, ale aspoň som to povedala pomaly a s dôrazom na "J" - [´J:a] ). Pre rakušákov je to brutál exotika, u nás je to tradičná kotlíková chatovica. Lenže v ich podaní je to „originálny" maďarský goulasch, varený originálnym rakúskym kuchárom, narodeným originál niekde v Turecku, podávaný s originálnou nemeckou obrovskou knődlou a s originálnou oblohou vo forme kyslej uhorky! Toľká originalita neveští nič dobré, stavím na istou so zárukou natlačenia sa až do prasknutia a objednávam si radšej noky s vajcom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale veselé rozpravy mojich spolustolovníkov neustávajú, a prechádzajú od našich paprikových susedov do územia za veľkým múrom so žltými obyvateľmi s úzkymi priezormi miesto očí. "Viete ako sa povie po čínsky ruksak? No, po nemecky je to Rücksak, hej? No a po čínsky je to v preklade Ruck!-Sak!", a za hurónskeho smiechu sa pustí vymenovávať asi zo desať ďalších príkladov podobných fonetických jednoslovných výrazov s príkazovou intonáciou vojenského rozkazu. Na to sa pustila rakušákova japonská manželka sediaca po jeho ľavici, s nebezpečne vypúleným očnými bulvami na zvýšenie dôrazu, do vysvetľovania ľahkosti čínskeho jazyka. Zdalo sa však, že to viacerých prísediacich nepresvedčilo napriek silno vybúleným očiam, pretože po pár vetách zdárne otočili tému o 365° nechajúc ju ďalej štebotať japonskou nemčinou a začali ako vždy o svetovom stavebníctve. Nie je nič lepšie ako sa baviť na zahraničných nepodarkoch. To je ako keď sa vysmievate kolegovi, že mu niečo nevyšlo, ale on na to nikdy nemôže dôjsť, takže si veselo púšťate hubu na špacír. Priatelia, toto zaznamenať čierne na bielom, tak do tretiny tzv „architektonicky zaujímavých" budov by človek radšej nevstúpil ak mu je koža drahá. Tak by ma zaujímalo, o ktoré slovenské budovy si takto otierajú hubu zahraniční statici, aby sme vedeli kam sa máme báť vkročiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Architektúra je jedna vec, statika druhá, prevedenie stavby tretia. Niekedy sa zdá, že všetci traja idú opačným smerom, hoci sa úporne, a niekedy ani nie tak úporne, snažia stretnúť v jednom stavebnom projekte. Statika a architektúra mi niekedy prídu ako dve koľajnice. Ak však nastane ten okamih, tak ojedinelý a vzácny asi ako keď sa narodila prvá bunka v praoceáne, uzrú svetlo sveta najúžasnejšie projekty. Vtedy sa človeku chce pokľaknúť pred takou budovou akoby to bola kráľovná všetkých stavieb. Ale rovnako ako je kráľovien pomerne málo, a krpatých chatŕč plebsu ako múch na mŕtvole, tak veľa budov okolo nás je skôr drôtom do oka. Niekedy víťazia architektove drogy, na úkor funkčnosti či všeobecne vkusu, niekedy víťazí statika železobetónu a starých noriem, na úkor nápadu či kreatívnej ľahkosti, a niekedy všetko prevalcuje stavba s jej finančným rozpočtom, na úkor úplne všetkého.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ale v našej živej diskusii ma zaujalo jedno veľmi praktické riešenie bytovej otázky. Nemá to nič spoločné s architektúrou, ani statikou, ba ani zhotoviteľom. Teda s ním možno, ale len máličko. Preto sa tým nemôže vôbec nič pokaziť. Možno by sa to dalo uplatniť na našich indiánov, ktorí si popálili v zime byty a teraz žiadajú od štátu nové. V Hong Kongu postavili celé bloky z tzv. krabíc. Tzv. krabicový prespávací systém. Namiesto bytov sú to miestnosti poukladané jedna na druhej, rozmermi však skôr krabice, o rozmeroch 2x2x1,5m, pričom 1,5 metra je výška miestnosti, bez fasádnej steny = otvorené do ulice, jedna vedľa druhej, rad na rade. Dá sa tam chodiť iba štvornožky a vlastne sa tam dá iba spať. Ráno do práce, celý deň v práci, večer do krabice, spať, ráno do práce ... A takto je naskladaných týchto miestností na sebe stovky, čím na veľmi malom pôdoryse ubytovali ohromné množstvá ľudí a s nízkymi nákladmi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nikto, kto sme sedeli za stolom sme tomuto stavebnému projektu nechceli veriť, a užasnuto sme pomaly a dôrazne krútili hlavami ako to ľudia vyspelých krajín robia. Tu inžinieri spájajú svoje sily a vedomosti, aby postavili luxusné byty pre Rusov a sú ľudia, ktorí sa „doma" nemôžu ani postaviť....

Dana Árvayová (Dvořáková)

Dana Árvayová (Dvořáková)

Bloger 
  • Počet článkov:  233
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Človek, ktorý miluje život na plno, vietor vo vlasoch a výhľady ... aj tie v živote ;)Teraz som už matka dvoch detí, samostatne rozbehnutá aromaterapeutka a spoluzakladateľka projektu Outdoormamas..................................................... Zoznam autorových rubrík:  OutdoormamasVýchodné Turecko (CESTOPIS)bicykel, my loveznačka handmadepremýšľam, tuhokade tade, východ i SlovenskoIránKaukazAlbánskoEgyptLibanon, Sýria, Jordánsko

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu